OnlyGames
Bine ati venit pe OnlyGames.
Gaming-ul este viata noastra!
OnlyGames
Bine ati venit pe OnlyGames.
Gaming-ul este viata noastra!
OnlyGames
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
OnlyGames

Gaming-ul este viata noastra.
 
AcasaAcasa  Servere  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Bun venit pe OnlyGames! Viata noastra este gaming-ul, daca si viata ta inseamna gaming te invitam cu caldura alaturi de noi!
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

 

 Despre campanie

In jos 
AutorMesaj
Mr.Juice
Fondator
Mr.Juice


Ce Browser aveti? : Despre campanie Br-goo10
Fost Nume: : ShAd0wS
Reputatie: : Fondator
Mesaje : 147
Bonusuri : 804
Multumiri Primite : 201
Localizare : Braila
Despre Tine : Good

Despre campanie Empty
MesajSubiect: Despre campanie   Despre campanie Icon_minitimeSam Sept 10, 2011 8:35 am

Despre campanie
De ce trebuie sa actionam ACUM?
Poluarea a devenit unul din cele mai mari pericole pentru sanatatea si viata noastra, a tuturor.

Poluarea produce anemii, conjunctivite, boli respiratorii grave si afectiuni ale sistemului nervos. Asta atunci cand nu ucide. Conform Agentiei Europene pentru Mediu, poluarea ucide intr-un an mai multi oameni decat accidentele de masina. Peste 800 de milioane de europeni sunt afectati de aceasta problema globala.

Situatia nu este mai roz nici in Romania. Conform Ministerului Mediului, bucurestenii inhaleaza lunar 166 de mii de tone de noxe si 273 de tone de praf. De asemenea, un singur roman produce anual o cantitate record de gunoi - 799 de kilograme de deseuri menajere. In plus, in Romania, doar 5,6 % din deseurile menajere sunt reciclate, iar in Bucuresti, 20% din gunoiul produs ramane necolectat.

Vezi si alte statistici alarmante despre pericolele de mediu.

Ce este Umbrela Verde
Umbrela Verde este o campanie de responsabilizare fata de mediu, initiata de Tuborg Romania, in vara anului 2007, cu sprijinul Ministerului Mediului.

Obiectivul campaniei este sa schimbe o mentalitate profund gresita a romanilor: “Gestul meu nu conteaza”. Sa-i convinga ca, impreuna, trebuie sa pastram Romania curata.

1. In cadrul campaniei au loc periodic actiuni de voluntariat. Pana in prezent, acestea au fost actiuni de ecologizare, de colectare a deseurilor electronice (DEEE) sau actiuni de informare si responsabilizare.

2. Campania are si o componenta de educare prin mass-media. In septembrie 2007, Antena 1 a difuzat zilnic 4 minidocumentare care trageau un semnal de alarma asupra consecintelor pe care le au gesturile noastre asupra mediului. Vezi documentarele

Ce actiuni am facut pana in prezent
Actiuni de ecologizare
De la lansarea in 2007 si pana in prezent, Umbrela Verde a avut constant actiuni de ecologizare in diverse zone ale tarii.

Cu sprijinul voluntarilor nostri, am sarit in ajutorul zonelor sufocate de gunoaiele lasate de turisti. Impreuna am adunat pet-uri, ambalaje, doze de bere si alte deseuri imprastiate unde nu le este locul.

Vezi istoricul actiunilor din 2007

Vezi istoricul actiunilor din 2008

Vezi istoricul actiunilor din 2009


Ce s-a intamplat in 2010
Capitala Verde a Romaniei In 2010, am dat startul competitiei 'Capitala Verde a Romaniei', un proiect derulat in parteneriat cu Ministerul Mediului si Padurilor.

Scopul nostru a fost sa descoperim orasele in care s-au luat cele mai eficiente masuri pentru reducerea poluarii, conservarea mediului inconjurator si responsabilizarea cetatenilor.

In competitie s-au putut inscrie doar primariile din municipii resedinta de judet. Cu toate astea, si locuitorii au avut un rol foarte important in sustinerea orasului lor. Ei au participat la actiunile noastre din 5 orase concurente la titlul de 'Capitala Verde':

Am impartit stickere cu mesajul ‘Eu nu arunc gunoi pe strada’ insotite de materiale informative despre protejarea mediului;

Am colectat deseuri electrice si electronice;

Am ecologizat paduri, parcuri si alte colturi de natura impanzite de gunoaie.


1. Timisoara a inaugurat competitia (30 iulie – 1 august)

Timisorenii ne-au dovedit ca orasul lor poate deveni Capitala Verde a Romaniei,implicandu-se in toate actiunile noastre.
Echipa de voluntari dupa actiunea de ecologizareZoom Pe parcursul celor 3 zile locuitorii ne-au adus peste 400 de DEEE-uri care au fost reciclate de Asociatia RoRec.

De asemenea, au participat inca din prima zi ca voluntari la actiunea de informare. Alaturi de Doron Zilberstein, Vicepresedinte de Marketing al Tuborg Romania, am impartit soferilor peste 2000 de stickere cu mesajul 'Eu nu arunc gunoi pe strada'!

Iar la actiunea finala de ecologizare, impreuna cu 100 de voluntari, printre care si trupa Directia 5, am curatat Parcul Botanic!

Vezi si posturile de pe blog despre: Ziua 1, Ziua 2 si Ziua 3



2. Alexandria (27-30 august)

Am sarbatorit Zilele Orasului Alexandria prin actiuni ECO si activitati creative la cortul Umbrela VerdeEchipa de voluntari in actiunea de impartire de stickere in AlexandriaZoom
Pentru inceput, am lansat doua centre de colectare de DEEE, care au functionat timp de 3 zile. Am fost ajutati de voluntari sa strangem peste 150 de deseuri electronice de la locuitori !

Alaturi de reprezentanti ai primariei am premiat spatiile verzi din oras. Cei patru castigatori au primit din partea primariei unelte pentru gradinarit, plante, flori si au sarbatorit 'titlul' cu bere Tuborg din partea noastra.

Dupa aceasta actiune, ne-am strans peste 40 de voluntari pentru a ecologiza Padurea Vedea. In total am strans 50 de saci cu gunoaie!

Vezi si posturile de pe blog despre: Ziua 1 si Ziua 2


3. Cluj-Napoca (23-26 septembrie)

Clujenii au dovedit la maxim ca isi sustin orasul pentru castigarea competitiei. Datorita lor, rezultatele actiunilor au fost peste asteptari!
Echipa de voluntari de la actiunea de informare din AlexandriaZoom
In capitala Ardealului am reusit sa strangem de la locuitori peste 2 tone de DEEE, in doar 3 zile!

Mai mult, la actiunea de ecologizare a Padurii Hoia am avut alaturi peste 70 de voluntari. Impreuna am strans 200 de saci cu gunoaie imprastiate in padure!

Iar multi dintre cei care nu au putut lua parte la actiuni
ne-au vizitat la cortul Umbrela Verde si ne-au lasat mesajele lor ECO in format audio sau scris.

Vezi si postul de pe blog despre bilantul actiunilor .



4. Brasov (30 septembrie- 3 octombrie)

Din partea brasovenilor am avut parte de un entuziasm si o mobilizare impresionante. Multi dintre ei s-au ‘pregatit’ din timp, Echipa de voluntari de la actiunea de ecologizare a padurii de pe TampaZoomaducand inca de la prima ora deseuri electronice la punctele noastre de colectare.

In total am strans peste 2 tone de DEEE!

Actiunile le-am incheiat cu ecologizarea padurii de pe muntele Tampa. In 2 ore am reusit sa strangem aproximativ 40 de saci de 120L, plini cu gunoaiele 'uitate' de turisti!

In Piata Sfatului, dupa actiunile din timpul zilei, ne-am distrat la concertele prezentate de Mihai Morar si Daniel Buzdugan! Smiley, Tibi Scobiola Band, Vita de Vie si Directia 5 au cantat in fata a peste 8.000 de oameni!

Vezi si postul de pe blog despre bilantul actiunilor .



5. Sfantu Gheorghe (8-10 octombrie)

Locuitorii din Sfantu Gheorghe ne-au impresionat prin responsabilitatea lor fata de reciclarea deseurilor electronice. In doar doua zile ne-au adus peste 400 de aparate iesite din uz, echivalentul a 3 tone!Echipa de voluntari in actiunea de impartire de stickere in Sfantu GheorgheZoom

La actiunea de informare a soferilor din trafic am avut alaturi peste 60 de voluntari insotiti de reprezentati ai Politiei Sfantu Gheorghe.

In total am impartit 1000 de stickere cu mesajul 'Eu nu arunc gunoi pe strada'.


La final, am ecologizat Cartierul Oltului. Rezultatul: 35 de saci de 120 L plini cu deseuri.

Vezi si postul de pe blog despre bilantul actiunilor.


6. Sibiu (13-15 august)

Desi Sibiul nu s-a inscris in competitia 'Capitala Verde a Romaniei', cu ocazia festivalului Artmania am desfasurat aici actiuni ECO si distractive.Voluntarele imbracate in verde la actiunea de informare a soferilor

10 domnisoare care au reprezentat Umbrela Verde intr-un mod original, purtand haine verzi si... umbrele verzi ne-au ajutat sa impartim soferilor peste 1.500 de stickere si materiale informative.

Iar de la localnici am reusit sa colectam in doua zile peste 100 de deseuri electronice!

La cortul Umbrela Verde spectatorii care ne-au vizitat si-au pictat desene ECO pe tricouri, au construit obiecte din materiale reciclabile sau au facut colaje cu picturi verzi.

Vezi si postul de pe blog despre bilantul actiunilor.

http://www.umbrelaverde.ro
Alaturate si tu campaniei
Sus In jos
https://onlygames.catsboard.com
 
Despre campanie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre campanie!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
OnlyGames :: Campanii :: Umbrela Verde-
Mergi direct la: